Sevinçler Aile Sitesine Hoş Geldiniz

FINDIK KURDU İLE MÜCADELE BAŞLADI..

Köyümüzde fındık ilaçlama başlıyor.Ordu İl Tarım Müdürlüğü Fındık Kurdu mücadelesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaparak üreticileri uyardı. Açıklama şöyle;
"Fındık kurdu mücadelesine karar vermek için, önce her 2-3 günde bir; güneş doğmadan, sabahın erken saatlerinde fındık kurdu sayımı yapılmalıdır. 10 Ocakta 2’den fazla fındık kurdu ergini bulunursa ilaçlama yapılmalı, aksi takdirde ilaçlama yapılmamalıdır.
Bu zararlıya karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat ederek Bitki Koruma Ürünü reçetesi yazdırmaları ve teknik tavsiyelere uygun olarak aşağıdaki dönemlere göre ilaçlama yapmaları, mücadeledeki başarıyı artıracaktır.
İl Tarım Müdürlüğümüzce yapılan tespitlere göre; İlimizde fındık kurdu mücadele zamanı;
-Sahil kesimde (0-250 m. rakım) : 22 MAYIS – 28 MAYIS 2011 tarihleri arasında,
Orta kesimde (250-500 m. rakım) : 29 MAYIS – 04 HAZİRAN 2011 tarihleri arasında,
-Yüksek kesimde(500 m. ve üzeri rakım) : 05 HAZİRAN – 11 HAZİRAN 2011 tarihleri arasında, tespit edilmiştir. 
Fındıktan sonra ilimizin diğer önemli bir geçim kaynağı da arıcılıktır. Fındık kurdu ilaçlaması esnasında arıların su içtiği kaynaklara ilaç bulaştırılmaması son derece önemlidir. İlaçlama sonrası boş ilaç ambalajları su kaynaklarına bulaşmayacak şekilde derin bir çukura gömülmelidir. İlaçlamalar akşamüzeri veya sabahın erken saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanda yapılmalıdır.
Ayrıca arıcılarımızın İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden bulundukları yöredeki mücadele programları hakkında bilgi alarak, mevcut imkânlar ölçüsünde arı kovanlarını ilaçlama yapılacak alanlardan en az 6 km. uzaklaştırmaları gerekmektedir."